Velkolepé oslavy 80. výročí ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí
tiskové zprávy
Velkolepé oslavy 80. výročí ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí
13.9.2019

Meziříčská základní umělecká škola s nejdelší tradicí v regionu letos oslavila své 80. výročí. Velké oslavy, které proběhly v rámci Festivalu ZUŠ Alfréda Radoka, odstartoval začátkem června koncert pěveckých sborů školy. Nadupaný program vyvrcholil jedinečným koncertem žáků ZUŠ, kteří si zahráli se známým písničkářem Jaromírem Nohavicou a to vpodvečer v sobotu 15. června v parku u Zámku Kinských.


Pojďme se ale podívat pár roků zpátky. Historie Základní umělecké školy Alfréda Radoka Valašské Meziříčí sahá až do roku 1939, kdy hudební pedagog Josef Brabec založil v pronajatých prostorech s vypůjčenými klavíry „městskou hudební klavírní a houslovou školu“. První rok navštěvovalo školu 91 žáků a o výuku se postarali 3 pedagogové. Rok co rok se počet žáků školy zvyšoval a rozšiřovala se i nabídka nejen hudební výuky. Za svůj obrovský přínos pro kulturní život města byla škola v roce 1942 převzata do městské správy.

Přestože počátky činnosti školy sahají do válečného období, v roce 1945 škola evidovala 336 dětí. Nějakou dobu škola fungovala v prostorách gymnázia a učitelském ústavu. Až v roce 1948 se sídlo školy přemístilo do budovy na Komenského ulici č. 67, kde škola působí dodnes. Změna názvu v roce 1960 na „lidovou školu umění“ s sebou přinesla možnost rozšíření specializace o další obory. V roce 1966 byl zřízen obor výtvarný, o rok později pedagožka Jitka Valachová založila obor taneční. Od roku 1988 nabízí škola vzdělání v rámci literárně dramatického oboru. Pod názvem „základní umělecká škola“, funguje škola od roku 1990. Dnes nabízí škola všestrannou uměleckou výuku 1040 dětem a za dobu své činnosti dala ZUŠ Alfréda Radoka uměleckého vzdělání několika generacím města Valašské Meziříčí a jeho okolí.

Letošní výroční rok oslavila škola v rámci festivalu ZUŠ Alfréda Radoka – FAR. K oslavám se se svými vystoupeními připojili žáci a soubory napříč všemi obory. Festival odstartoval 5. června koncertem pěveckých sborů - přípravný sbor, Nožka, Stonožka a miniDIZO. Sál kulturního zařízení města byl naplněn k prasknutí a rozverné písně v podání dětí vykouzlili úsměv na rtech návštěvníků. Sbormistryně Eva Ježíková je na své žáky nesmírně pyšná „vystoupení se dětem opravdu povedlo. Mám velkou radost, že jsme se na koncertě sešli v takovém počtu. Podpora a zájem ze strany rodičů a veřejnosti je pro nás nesmírně důležitá. S dětmi jsme si vystoupení velmi užili.“

Oslavy výročí pokračovaly dále v rámci festivalového týdne. Od pondělí 10. června do soboty 15. se návštěvníci těšili pestrého programu. Tanečníci hned v pondělí prožili den plný tance. Workshopy moderního a klasického tance, vedeny kvalitními lektory Lucy Drábkovou a Pavlou Šmerdovou, navštívilo přes sto dětí různého věku. Ty měli také možnost nahlédnout do světa tanečníka v rámci besedy s Lucy, která jim představila svůj taneční příběh. Úterý již patřilo literárně-dramatickému oboru a jejich Večeru s Alfrédem Radokem. Krátké představení o slavném režiséru bylo doplněno odbornou přednáškou o jeho životě a díle, kterou přednesl šéfredaktor časopisu Divadelní revue, odborník Honza Petružela. Ve středu rozezněly nádvoří zámku Žerotínů tóny bicích a dechů. Koncert školních kapel Made in ZUŠ byl jeden velký nářez. Kapely United Sound, Edukátorband, BASKYBIC, bicí seskupení DRUMATIX i sóloví hráči vytvořili neuvěřitelnou atmosféru a představili posluchačům známé i autorské písně. Druhá půlka týdne pak přinesla divadelní představení žáků dramatického oboru, Divadlo v (z)letu aneb třikrát o létaní, ve sklepeních meziříčského zámku a vystoupení smyčcového orchestru v prostorách evangelického kostela.

Ke svým kulatinám si také škola nadělila výjimečný koncert. Festivalový týden vyvrcholil galakoncertem žáků školy, kteří vystoupili spolu se známým písničkářem Jaromírem Nohavicou. Ten vyměnil doprovodnou kytaru a klavír za hudební úpravy písní v podání žáků školy. Koncert, který se uskutečnil 15. června v parku u zámku Kinských, navštívilo přes tři tisíce diváků. „Pohled na zaplněnou louku byl naprosto odzbrojující. Jsme rádi, že s námi 80. výročí oslavilo tolik lidí a vytvořilo neopakovatelnou atmosféru. Byl to jedinečný koncert.“ říká Petr Hajdyla, ředitel školy a dodává „děkuji všem, kteří se k oslavám připojili a jakkoli pomohli s organizací a uskutečněním koncertu. Událo se tolik věcí, které se zprvu jevily jako nemožné, ale vše se vždy dotáhlo do zdárného konce.“ Celkem na koncertě zaznělo 17 Nohavicových písní, které pro své žáky upravili pedagogové školy. Speciální úpravu písně - Mám jizvu na rtu zkomponoval pro smyčcový orchestr také pan Zdeněk Šimůnek. Neobvyklé a nové úpravy písní byly výzvou nejen pro žáky, ale i pana Nohavicu. „Všichni jste byli perfektní, celý koncert byl velmi dojemný. Děkuji všem, kteří se podíleli na šťastném a vynikajícím zážitku.“ uvedla v děkovném emailu návštěvnice koncertu paní Jarmila Z. Slavnostní krájení dortu a barevný oblak balónků stoupající vzhůru k nebi, při závěrečné písni Vlaštovko leť, uzavřel tento výjimečný koncert, který byl zážitkem nejen pro diváky, ale také pro vystupující žáky, kteří i přes veškerou trému podali vynikající výkony a na tento okamžik budou vzpomínat celý život.

Celý festival a oslavy 80. výročí završil koncert absolventa školy Jana Mikuška, který vystoupil s barokním kvartetem a hosty v pátek 21. června. Historické i soudobé skladby a unikátní tenorový zpěv Jana Mikuška, který se řadí mezi české špičky, vytvořili v kostele Nanebevzetí Panny Marie neopakovatelnou atmosféru. Při jedné skladbě vystoupila s hudebním seskupením také Zuzana Haikerová, která na ZUŠ Alfréda Radoka vyučuje hru na příčnou a zobcovou flétnu.

Za realizaci celého festivalu patří poděkování všem zúčastněným, kteří se do příprav vrhli s takovým elánem a nadšením. Uskutečnění by však nebylo možné bez podpory města Valašské Meziříčí a Kulturního zařízení města. Všem patří obrovské díky!