Festival ZUŠ Alfréda Radoka

Projekt Základní umělecké školy Alfréda Radoka Valašské Meziříčí  multižánrovým Festival ZUŠ Alfréda Radoka se stal již tradicí v kulturním životě našeho města. Jeho hlavním cílem je propojování moderních divadelních a tanečních žánrů, setkávání profesionálních umělců s žáky meziříčské umělecké školy, vzájemná inspirace a obohacení. V rámci festivalu spolupracujeme také s významnými umělci české scény. Tento projekt vznikl na půdě Základní umělecké školy Valašské Meziříčí v Literárně dramatickém oboru. Alfréd Radok byl významná a nezapomenutelná osobnost českého divadla. Málo se ví, že jeho umělecká kariéra měla svůj počátek i ve Valašském Meziříčí, kde založil a vedl studentský divadelní soubor Mladá scéna.


Během minulých ročníků se této prestižní akce zúčastnily významné české umělecké osobnosti – Pavel Šporcl, David Radok, Jan Burian, Jana Kirschner, Ivan Theimer, Jan Kroutvor, Czech Ensemble Baroque v čele s Romanem Válkem, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Continuo, pohybové divadlo DOT504, Terezie Kovalová, skupina Mňága a Žďorp a samozřejmě žáci a studenti ZUŠ Alfréda Radoka. Výjimečné osobnosti budou zvány také na další ročníky Festivalu Alfréda Radoka. Pro konání představení využívá festival atraktivní prostory ve městě - Amfiteátr v zámeckém parku, sál KZ, Galerie Kaple a Sýpka, nádvoří zámku Žerotínů, náměstí i park u zámku Kinských.

2016

V rámci ročníku 2015 jste mohli navštívit divadelní představení pro děti Můj medvěd Flóra, Taneční salón, Galakoncert u příležitosti oslavy 10 let dechového orchestru JazzZušák, Závěrečný koncert dětských pěveckých sborů, Made in ZUŠ, koncert Jaroslava Dvorského, Cembalové trio Martina Hrocha a hostů a další…

2015
Nejvýznamnějšími hosty  ročníku 2015 byli Pavel Šporcl a kapela Gipsy Way Ensemble, řecko-německé duo Sea and Air, kapela Mňága a Žďorp a violoncellistka Terezie Kovalová.

Součástí festivalového programu byly také koncerty   školních souborů – dechový orchestr JazzZUŠák, soubor bicích nástrojů Drumatix, pop-rockový soubor United Sound, soubor elektrických kytar Baskybic, dětského pěveckého sboru MIBIDIZO a výstavu výtvarného oboru a také přehlídka výsledků celoroční práce tanečního oboru velkolepý Taneční salón.

 

V roce 2015 Festival Alfréda Radoka hostil opět špičkové profesionální umělce a spojoval umělce napříč žánry v rámci festivalu. Tento profesionální festival také každoročně nabízí ojedinělou možnost mladým a začínajícím talentům vystoupit po boku svých slavných kolegů.

 

2014

Festival ZUŠ Alfréda Radoka 2014 byl významným mezníkem. Díky spolupráci s Davidem Radokem se podařilo zrealizovat trvalou vzpomínku na osobnost režiséra Alfréda Radoka, po němž je pojmenována škola i festival. V Evropě uznávaný a oceňovaný sochař Ivan Theimer vytvořil (bez nároku na honorář) bronzovou pamětní desku Alfrédu Radokovi, která je trvalou připomínkou působení tohoto výjimečného a v současnosti velice oceňovaného divadelního a filmového tvůrce. Veřejný prostor Valašského Meziříčí tak byl obohacen o dílo sochaře, jehož objekty zdobí mnohá evropská města včetně Paříže. V Česku se díly Ivana Theimera mohou pochlubit jen Olomouc, Uherský Brod a právě Valašské Meziříčí.

Nejvýznamnějšími hosty festivalu v roce 2014 byli režisér David Radok, sochař Ivan Theimer, kritik Josef Kroutvor a zpěvačka Jana Kirschner.

2013

Festival ZUŠ Alfréda Radoka prezentuje žákům a veřejnosti inspirativní umělce a umělecké obory. Nejvýznamnějšími hosty v roce 2013 byli Pavel Šporcl a Daniela Fischerová.

Český houslový virtuóz Pavel Šporcl uvedl společně s orchestrem Czech Ensemble Baroque barokní koncertní houslový recitál La Folia. O zájmu publika svědčí dva naplněné koncerty v sále Kulturního zařízení.

Daniela Fischerová je významná česká spisovatelka, autorka řady knih a poezie určené převážně dětem. D. Fischerová byla hostem na uvedení divadelního zpracování svých Duhových pohádek a také hudebního zpracování svých básní pro děti, které zpíval dětský pěvecký sbor MIBIDIZO.

Součástí festivalového programu byly také koncerty školních souborů JazzZUŠák, Drumatix, komorní koncert nejúspěšnějších žáků školy a scénické uvedení tanečního představení „London“ i přehlídka výsledků celoroční práce tanečního oboru.

2012

Záštitu festivalu udělila Nadace VIZE 97  Dagmar a Václava Havlových.

Festivalové specifikum spočívá v propojení výstupů žáků ZUŠ s profesionálními tanečními a divadelními soubory. Díky této souhře je umožněno mladým umělcům vytvořit náplň celého festivalu bok po boku s profesionály. První den festivalu byl zaměřen na současnou divadelní tvorbu a druhý den byl věnován tanci.

Festival proběhl v Amfiteátru u zámku Kinských a v prostorách M-klubu, kde se meziříčským divákům představí oceňované soudobé soubory. Pozvání na páteční večer přijalo Divadlo Husa na provázku s představením Trosečník III. a improvizační Divadlo Vosto5 s představením Kabaret, ve kterém hraje Jiří Havelka, držitel Ceny Alfréda Radoka za talent roku (2007).

Jeviště v parku u zámku Kinských patřilo taneční skupině ME-SA s autorským představením Solos, Amfiteátr pak tleskal oceňované profesionální taneční skupině DOT504 držící jednu z nejprestižnějších cen Edinburgh Festivalu Herald Angel Award, která uvedla představení "Perfect Days".

 

2011

Happening na náměstí ve Valašském Meziříčí( - Zahájení slavnosti happeningem Divadla Continuo, divadla Mladá scéna II a výtvarníků z výtvarného oboru ZUŠ.

"Když Múzy za války nemlčely", M-klub  Jan Burian uvádí komponovaný pořad s prvky laterny magiky a filmovými vstupy „Když Múzy za války nemlčely“ o působení Alfréda Radoka a Mladé scény ve Valašském Meziříčí

Happening u Dělnického domu ve Valašském Meziříčí - happening před Dělnickým domem, kde se konala 29. června 1940 premiéra hry Král Lávra režiséra Alfréda Radoka v podání Mladé scény, a kterou uvede po 71 letech dne 29. června 2011 nová Mladá scéna II a Divadlo Continuo

Divadelní představení LÁVRA@KRÁL.CZ - venkovní scéna u zámku Kinských - Premiéra hry Lávra@král.cz, hrají členové Mladé scény II, skupina The Dust, hudba: Petr Váša, režie: Bohumila Plesníková a Ilona Zámečníková.

Setkání dvou synů dvou legend - venkovní scéna u zámku Kinských -  Improvizované setkání dvou synů slavných otců - Jana Buriana, syna významného českého divadelníka E. F. Buriana s Davidem Radokem, synem režiséra Alfréda Radoka.

Divadelní představení Finis Terrae - venkovní scéna u zámku Kinských - Finis Terrae - nekonformní přestavení Divadla Continuo o ceně slávy, režie Pavel Štourač.

Výstava Alfréd Radok, Mladá scéna a Valašské Meziříčí - výstava probíhala ve výstavních prostorách Muzea regionu Valašsko v zámku Kinských

Pro konání představení využívá festival atraktivní prostory ve městě - Amfiteátr v zámeckém parku, sál KZ, Galerie Kaple a Sýpka, nádvoří zámku Žerotínů, náměstí i park u zámku Kinských.



Naposled upraveno 21.4.2017 13:23:09  uživatelem admin,

Stáhnout: pdf (tisk)  html (tisk)