hudba
Hudební obor

Nabízíme výuku na tyto nástroje:

• cimbál
  • kytara - klasická, elektrická, basová
  • bicí nástroje - bicí souprava, xylofon, tympány, djembe, timbále, bongó, ostatní perkuse

Soubor klasických kytar ZUŠ Alfréda Radoka                            Soubor bicích nástrojů ZUŠ Alfréda Radoka

Výhody studia na ZUŠ:

- individuální výka žáka

- výuku lze zahájit od 5-ti let věku dítěte

- teoretická příprava žáků - Nauka o hudbě

- možnost zapůjčit si za poplatek školní nástroje

- cimbál - dlouholetá tradice, vypracovaný systém výuky, vynikající výsledky žáků (úspěchy na Mezinárodním festivalu cimbálu, studium v zahraničí apod.)

- kytara - výuka je zaměřena nejen na výuku akordů a jejich aplikaci při hraní moderních písní, ale využívá hlavně různých přednesových skladeb, technických cvičení, stupnic a etud pro zvládnutí hry na tento hudební nástroj

- bicí nástroje - kvalitně vybavené učebny bicích nástrojů, možnost hrát na 5 bicích souprav včetně profesionální bicí soupravy  PEARL Masters, aktivní účast v souboru bicích nástrojů DRUMATIX - soubor vystupuje na samostatných koncertech, akcích města , soutěžích , přehlídkách a vyvrcholením je pravidelný koncert MADE IN ZUŠ

- komorní hra - žáci vystupují v komorních souborech - cimbálová dua, soubor klasických kytar, soubor bicích nástrojů Bim - Bác, soubor elektrických kytar a bicích nástrojů Baskybic, dua elektrických kytar, dua klasických kytar, školní kapely United sound, Šupitopresto apod.

- žáci se účastní pravidelných třídních předehrávek a koncertů, veřejně vystupují a účastní se Národní soutěže ZUŠ vyhlašované Ministerstvem školství ČR (postupová okresní, krajská kola a ústřední kolo) a dalších soutěží

Nejčastější otázky rodičů žáků hry na bicí nástroje

?  Musí mít žák od počátku studia bicí soupravu?

Ne, postačí dva rozdílné zvuky (i hrnec či kbelík), ale je vhodné si opatřit alespoň malý buben. Nácvik rukokladů a rytmů lze provádět i hrou na dolní končetiny, ale moc dlouho to žáky nebaví.

?  Jaké zakoupit paličky?

Žák si vybere na počátku výuky přímo v učebně vhodné paličky k jeho věku, v ceně cca 100,- až 250,-Kč

?  Jaký opatřit notový materiál?

Veškeré školy hry na bicí nástroje obdrží žák v elektronické podobě a aktuální cvičení si vytiskne.

?  Máme pořídit metronom?

Ano, můžete, ale pro bubeníky je vhodnější hrát již od počátku s hudebními nahrávkami, kde není zaznamenán part bicích nástrojů (tzv. play along), které rovněž obdržíte na počátku výuky. Na první hodinu si žák přinese flash disk a všechny potřebné věci k výuce bude mít ihned k dispozici.

?  V jaké hodnotě pořídit bicí soupravu?

V této otázce vám rád poradím, pomohu při výběru vhodné bicí soupravy, dle vašich finančních možností sestavím i naladím. Obecně lze říci, že vhodnou novou bicí soupravu pořídíte za cca 10 tisíc korun. Nejprodávanější modely jsou v rozmezí 13 až 16 tisíc korun – záleží na kvalitě činelů. Pro rodiny, kde nelze kvůli hluku, či nedostatku místa pořídit klasickou bicí soupravu, lze použít i elektronické bicí – nejprodávanější v hodnotě cca 11 tisíc korun.

?  Kdy žák začne hrát na bicí soupravu?

Žák se začne učit hrát na bicí soupravu až poté, co zvládne a pochopí rytmickou stupnici od celé po osminovou notu a osminovou pomlku - Vic Firth lesson 7

? Mohu se účastnit výuky?

Ano, z počátku je to i velmi vítáno, ulehčí se vzájemná komunikace a rodič lépe pochopí, na co je třeba klást důraz při domácí přípravě.

? Veřejná vystoupení, koncerty?

Každoročně probíhá několik koncertů veřejných i pro rodiče. Tradičně předvánoční a na konci školního roku. V ZUŠ mají žáci oddělení bicích nástrojů možnost realizace v různých souborech. Především v souborech bicích nástrojů:

MIMIDRUM (nejmladší žáci)

DRUMATIX (starší žáci)

BIM-BÁC (společně)

Dále ve spolupráci s kytarovým oddělením soubor BASKYBIC a velký školní jazzový orchestr JAZZZUŠÁK.

? Jak dlouho trvá výuka?

Jedna hodina trvá 45 minut.

Délka studia - 1. stupeň 7 let a 2. stupeň 4 roky